24 Mart 2014 Pazartesi

TÜRKÇE OLİMPİYATLARI


AKP ile Cemaat kapışması her alanda sürmekte. Köprüler atıldı bir kez... Her alanda yapılan işbirliği sona erdirildi. RTE, Türkçe Olimpiyatlarının artık yapılmayacağını söyledi. Bunun için Cemaat’e yer verilmeyeceğini belirtti.
Türkçe Olimpiyatları nedir? Cemaat’in önemli bir etkinliğidir. Dünyanın birçok ülkesinde okulları var Cemaat’in. Bazı ülkelerde bu okullar yasaklanmış. Bu okullar, bilinenin aksine İngilizce eğitim yapmakta. Türkçe Olimpiyatlarında Türkçe şarkılar, türküler söylenmekte. Birkaç Türkçe tümce ile konuşmalar yapılmakta. Bunun tam olarak bir Türkçe kullanımı olduğu söylenemez. Bir dilden birkaç kalıplaşmış tümceleri kullanmak, o dilin öğrenildiği anlamına gelmez. Böyle olsaydı, Türkiye’de İngilizce bilme oranı yüzde doksanlara ulaşırdı.
Cemaat, Türkçe Olimpiyatlarını kamuoyunda kendilerine karşı sempati yaratmak amacıyla düzenlemekte. Yani Cumhuriyet’e, Atatürk’e, devrimlere karşı saldırılarını örtmek için kullanılmakta bu olimpiyatlar. Kısacası, asıl niyeti gizlemektir amaç.
RTE, Türkçe Olimpiyatlarına karşı çıktı ya, muhalefet susar mı buna? Susmaz... Çünkü Türkiye’de muhalefet demek, iktidara laf yetiştirmek demek... CHP sözcülerinin açıklamaları peş peşe geldi.
Sarıgül, bir televizyonun hafta sonu programında Türkçe olimpiyatlarının düzenlemesi konusunda Cemaat’e yardımcı olabileceklerini söyledi. Sanki Cemaat’i kurtarma görevi Sarıgül’e verilmiş, uzatıyor yardım elini. Zaten daha önce de bu olimpiyatlara katılmış Sarıgül.
Eee, Sarıgül Cemaat’e Türkçe olimpiyatlarında destek verir de Kılıçdaroğlu ondan geri kalır mı? O da sorulan bir soru üzerine şunları söylemekte: “Anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum. Türkçe Olimpiyatları yıllardır Türkiye’de yapılıyor. Yabancı ülkelerden öğrenciler Türkiye’ye geliyorlar. Türkçe öğrendiklerini gösterilerle, şiirlerle, şarkılarla, türkülerle halka anlatıyorlar. Bu, doğrusunu isterseniz bu ülkenin gururunu okşuyor. Dünyanın belki de gidip göremediğiniz pek çok yerindeki öğrenciler, şu veya bu şekilde Türkçe öğreniyorlar. Bunu yasaklamanın, buraya yasak getirmenin doğru olduğuna inanmıyorum.”    Bu sözler ilginçtir. Cemaat’in bir etkinliği göklere çıkarılmakta.
Kemal Bey yasaklar güzel değildir. İnsanlara yasak uygulamak hoş değil. Ancak Cemaat’in okullarının yasaklandığı dost ülkeler var. Cumhuriyet’i kuran bir partinin genel başkanısınız. Merak etmediniz mi Cemaat okullarını, bu dost ve kardeş ülkeler neden kapattı diye... Bir CHP Kurulu göndererek bu konuları incelettirebilirdiniz.
            Cumhuriyet yıkıcılığında AKP’nin yol arkadaşı olan Cemaat’i savunmak size mi düştü Kemal Bey?
            Kılıçdaroğlu ve Sarıgül’ün bu açıklamaları toplumda yanlış algı yaratmakta. Sanki Cemaat ile CHP arasında bir ittifak varmış izlenimi oluşturmakta. Tam da RTE’nin yapmaya çalıştığı bu. CHP sözcüleri bu açıklamalarıyla RTE’ye yardımcı olmaktalar, onun toparlanmasını sağlamaktalar acemilikleri yüzünden.
30 Mart’a giden yolda yapılmaması gereken hatalar yapılıyor. Bu sözlerin hepsi AKP’ye yaşam öpücüğü olmakta...
                                                                                  Adil Hacıömeroğlu

                                                                                  24 Mart 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder