1 Temmuz 2014 Salı

ERDOĞAN, CUMHURBAŞKANI ADAYI (!)


RTE, cumhurbaşkanlığı adaylığını bugün açıkladı.  Aslında bu, AKP’ye göre bir adaylık açıklaması değil; RTE’nin cumhurbaşkanlığının ilanı gibiydi. Yapılmamış bir seçimin sonucunu şimdiden ilan etmekteydi AKP. İşte, AKP’nin demokrasiden anladığı bu. AKP’nin seçimlere nasıl baktığının bir göstergesi.

Seçimlere kırk gün var. RTE, kendini çoktan cumhurbaşkanı ilan etmiş. Tabi, bu rahatlığın altında muhalefet partilerinin gösterdiği iddiasız adayın da önemli bir payı var. Muhalefetin AKP’nin dünya görüşüne yakın adayı, RTE’nin işini kolaylaştırmakta.

RTE’nin adaylık töreninde yaptığı konuşmada öncekilere göre bir fark yoktu. Her zamanki gibi önce dini söylemlerle dua faslı, sonrasında birtakım Türk ve İslam büyüklerini anma. Daha sonra mağduriyet söylemleri... Öyle ki özgeçmişi anlatılırken 12 Eylül mağduru olduğu bile söylenmiş. Hazret, darbe nedeniyle siyasetin dışında kalmış da bizim haberimiz yok. Üret, üretebildiğin kadar mağduriyet inanan olduktan sonra. Yatsı geldiğinde mum da sönecek, bekleyelim bakalım.

Bu arada ağlamaktan sorumlu devlet bakanının gözyaşlarının sel olduğunu da belirtelim. Çünkü görevini tam yapıyor. Osmanlı devrinde ağlamacılarla alkışçılar olurdu. Yaptıkları işin karşılığında para alırlardı. AKP de ne de olsa Yeni Osmanlıcı... Ağlayan da olacak törenlerinde, alkışlayan da... İki de bir kefenini giydiğini söyleyen biri için ağlanması doğal.

Erdoğan, bugünkü konuşmasında farklı bir cumhurbaşkanı olacağını “Bizim için cumhurbaşkanlığı makamına çıktığımız zaman orası bir dinlenme makamı asla olamaz, olmayacaktır.” sözleriyle belirtti. Bu sözlerle Erdoğan, fiili başkanlık yapacağını, cumhurbaşkanlığı yetkilerini aşacağını söylemiş oldu. Önümüzdeki günlerde AKP sözcüleriyle yandaş basının bülbülleri sık sık cumhurbaşkanının yetkilerini gündeme getirip tartışacaklar. Kamuoyu, başkanlık sistemine hazır duruma getirilecek bu yolla. Tabi, başkanlık olunca onun alt yapısı eyalet sistemi. Bu doğrultuda yeni yasalar çıkarılacak ivedilikle. Bu yasalar, demokrasi ve özgürlük sosuyla sunulacak topluma. Bu konuda AKP- PKK anlaşması tıkır tıkır işleyecek.

RTE, bugünkü konuşmasında bir halife, dini önder edasındaydı. Konuşması sırasında takındığı tavır, yaptığı dinsel vurgular sanki bir halife seçimine gidiliyormuş gibiydi. Kendisini, laik bir ülkenin cumhurbaşkanı adayından çok, tüm İslam ülkelerinin halifelik seçimine giren biri olarak algılatıyordu.

Önümüzde aşılması gereken zor günler var ulus olarak. RTE’nin Çankaya’ya çıkmasıyla vatanın bölünmesine giden yol açılacak. Ulusun birliği hızla parçalanacak. Çünkü Erdoğan, cumhurbaşkanı olurken hükümeti bırakmayacak. TBMM’yi de yönlendirecek, bugün olduğu gibi. Zaten yargı son zamanlarda en büyük ilgi alanı. “Cumhurbaşkanıyım; yasama, yürütme, yargı benim sorumluluğumda.” diyerek anayasal haklarını saptırarak kullanacak. Yetki sınırlarını aşan bir cumhurbaşkanı olacak.

Erdoğan varsa bir işin içinde “milli irade” söylemi olmaz mı? “Beni halk seçti. Milli irade ne derse olur.” söylemiyle her şeyin içinde olacak. Demokrasiyi, hep çoğunluğun istediğini istediği gibi yapmak olarak anlayan RTE, diktatörlüğünü pekiştirecek.

Tehlike büyük... Türkiye, tarihinin en büyük maceralarından birini yaşamak üzere... Despot, bilgisiz birinin iki dudağı arasında olmamalı bir milletin yazgısı. Onulmaz belaların eşiğindeyiz.

Türkiye hiç bu kadar umarsız kalmadı. CHP ve MHP milletvekilleri bin kere düşünmeli. RTE’nin kolay bir utku kazanmasının önü kesilmeli. Bu, İhsanoğlu ile olmaz. Bu aday tutmadı. Kitleler benimsemedi çatı adayını. Savunanlar da bile içten gelen bir benimseme yok. Zoraki nikâh gibi... Görücü usulü bir izdivaç da denebilir.

Yalnızca “Ekmel Bey’i beğenmiyorsan, o zaman Tayyip’e oy ver!” söylemiyle bir adaya seçim kazandırılamaz. Bu nedenle RTE’nin karşısına kamuoyunun tanıyıp güvendiği ve Cumhuriyet değerlerine bağlı bir aday çıkarılmalı. Çıkarılmalı ki Cumhuriyet’in koruyucularının olduğu dosta düşmana bildirilmeli.
                                                           Adil Hacıömeroğlu

1 Temmuz 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder