11 Ağustos 2013 Pazar

VARDAR OVASI

                                                     
            Hükümetin ağlamaktan sorumlu bakanı, “Vardar Ovası” türküsünün kavuştak bölümünde geçen “Kazanamadım rakı parası” dizesindeki “rakı” sözcüğünden hoşlanmamış. Yüzlerce yıldır söylenen türkünün sözleri bir bakanı neden rahatsız eder?
Arınç, bayram ziyaretine gittiği Bursa’daki Balkan Göçmenleri Federasyonu’nda Vardar Ovası türküsünü için "Onda rakı falan geçiyor. Başka bir şey söyleyin." buyurmuş. Yedi yüz yılı aşkındır söylenen bir türküyü yasaklamak cüretini nereden alıyor Bakan Bey? Bu türkü, ilk söylendiğinde “rakı” sözcüğü büyük bir olasılıkla yoktu sözlerinde. Türkülerimizin büyük çoğunluğunda olduğu gibi, “Vardar Ovası”nın sözleri de zamanla değişikliğe uğramış olabilir. Bu değişiklikler halkın yaşam anlayışına ters düşecek biçimde olmaz. Halk, yaşadığını yansıtır türkülerde.
Arınç’ın, türkünün sözlerine karşı çıkışının nedeni, tüm olayları olduğu gibi, türküleri de dinsel bakış açısıyla değerlendirmesindendir. Halkı, kendi yaşam anlayışının kısır iklimine sokma çabasıdır bu. Tek boyutlu, ben merkezli toplum yaratma isteğinin cahil cesaretiyle dışavurumudur.
“Türkü” sözcüğü, “Türk’e özgü olan” demektir. Bu nedenle dünyada türküsü olan tek ulusuz. Türküler, Türk Ulusu’nun yaşam biçimini, tarihsel serüvenini, sevi, kırgınlık, isyan, kahramanlık, sevinç, mutluluk, acı, kırım ve yıkımları anlatır. Halkın dil, yüreğidir. Halkın diline kelepçe vurulup yüreği zindana atılamaz.
 “Vardar Ovası” türküsünün öyküsü Balkanların fethi yıllarına dayanır. Makedonya topraklarından kopup gelen bir yürek ezgisidir. 1370’li yılların tarihi vardır üstünde. Üstelik bu yaratı bir kadınındır. Kadınlara ait türkülerde başka bir yürek vardır. Duygu yoğunluğu, tanrısal bir esin kaynağının ürünüdür. Arınç’a önerim: Kadınların yarattığı her şeye saygı duymasıdır. Kadın emeğine saygı duymamak, bir kişiyi felakete götürür. Alma kadınların ahını…
Bin yılı aşkın süredir Müslüman olan bir topluma, din öğretmek kimin haddine? AKP, kendinden önceki binlerce yılda Türklerin İslam’a aykırı yaşadığını mı söylemek istiyor? BOP’un dayattığı ılımlı İslam’ı işbirlikçi bir anlayışla bir ulusa dayatmaktır asıl İslam dışılık.
Ağlamaklı bakan, halkın binlerce yılın yaşam imbiğinden geçerek oluşmuş kültürünü değiştirmek istemekte. Türk’ü Türk yapan değerlere, yaşam anlayışına savaş açmakta bilisizce. İnsan, yamaçtaki kuru ot değil ki yaşamsal gereksinim ve zevklerden soyutlansın.
Rumeli Türklerini çok kırdınız bu söyleminizle. Türk Ulusu’nun bam teline dokundunuz. Özür dileyin tüm ulustan. Bu erdemli tavrı gösteremeyeceğinizi de biliyorum. Çünkü erdem biraz da türkülerle kazanılır.
Hani siz demokrattınız, özgürlüklerden yanaydınız? Her fırsatta baskıcı, kara yüzünüz ortaya çıkıyor. Halkın yüzlerce yıllık türküsüne bile tahammül edemiyorsunuz. En küçük yaşam pırıltısı bile sizi, karanlık dehlizlerinizde rahatsız etmekte. Işık, sizin gözlerinizi kamaştırıp zihninizi bulandırmakta. Sürekli karanlıkta kalmanız; susuz, güneşsiz, topraksız bir yerde bulunmanız nedeniyle canlılık sizi korkutuyor. Korkmayın bu kadar… Türküleri söylemekten de dinlemekten de korkmayın. Halkın sesini kısmayın: Halka kulak verirseniz gaflet uykusundan uyanırsınız. Yaşamak güzeldir, türküler tarihtir. Vardar Ovası, Rumeli’den esen aydınlık rüzgârın sesidir.
                                               Adil Hacıömeroğlu
                                               11 Ağustos 2013
2 yorum:

  1. Ben yalancıları konu alan durumlarda konuşmak istemiyorum çünkü .yarın bu konuda da medya abartmış "ben söyleme demedim ! onun yerine şunu söylermisin dedim ,yanlış anlaşıldım " demek (kıvırtması ) olgunluğuna ,pişkinli,ğine sahipler . İMRALI İLE GÖRÜŞENLER ŞEREFSİZLERDİR . diyebilmiş bir adam her çeşit manevra yeteneğine sahiptir ona yetişemeyiz .bizi bağışlayın lütfen .Şeref usta .

    YanıtlaSil
  2. Arınç'ın '' VARDAR OVASI '' türküsüne sansür düşüncesi ; ırmakları tersine akıtmak gibi ; tarihi silmek gibi gerçekleşmesi olanaksız bir istektir. Demokrasiye ters , mantığa ters , teammüllere ters , insanlığa ve uygarlığa ters... Toplumu büsbütün karanlığa gömecek böyle eğilimler ereğine ulaşamayacaktır. Bu konuda ilginç bir yazı daha Adil Haciömeroğlu'nun kaleminden. Teşekkürler! ÖZGEN KARA

    YanıtlaSil