MEHMETÇİK

                                                          
İtilaf devletleri, Çanakkale’yi geçmek için var güçleriyle saldırmaktaydılar. Türkler de yurt toprağının düşmanın eline geçmemesi için ölümüne bir savunma yapmaktaydılar. İşte, bu ölüm kalım savunmalarından biri de Alçıtepe Köyü’nde olur.

İngilizler Alçıtepe’ye saldırırlar. Orayı küçük birliğiyle Mehmet Çavuş savunmaktadır. Karşılıklı ateş, amansızca sürmüş. İki taraf iyice birbirlerine yaklaşmışlar.

Mehmet Çavuş’un tüfeği tutukluk yapmış boğuşmanın tam ortasında. Buna çok öfkelenmiş, tüfeğini atmış oracığa. Yerden zorla kopardığı taşları fırlatıp atmaya başlamıştı. Bu sırada elleri param parça olmuştu.

Mehmet Çavuş, bir küçük kürek bulup birliğini, süngü hücumuna kaldırmıştı. En önde giderek elindeki kürekle birçok İngiliz tepelemişti. O sırada yedek birlik yetişmişti. Canını kurtarabilen İngilizler, motorlara binip kaçmışlar. Bu savunmanın sonunda altı şehit, on üç de yaralı askerimiz vardı. Yaralılar, kışla yıkıntısına taşınarak ilk tedavileri yapılmış. Elleri parçalanmış Mehmet Çavuş da yaralılar arasındaydı.

Mehmet Çavuş, Mustafa Kemal’in komuta ettiği kahramanlardan yalnızca biriydi ve cesaretiyle örnekti. Mustafa Kemal, bu kahramanlık olayını Müstahkem Mevki Komutanlığına yazdığı raporda ayrıntısıyla anlatır.

Mehmet Çavuş, Çanakkale Savaşı’nın adı, kamuoyuna açıklanan ilk kahramanıdır. Kendisine ödül olarak gümüş harp madalyası verilir.

Mehmet Çavuş’un Çanakkale’deki bu direnişi zamanla destanlaşır. Kahraman Türk askerinin simgesi olur Mehmet Çavuş. Bu olaydan sonra Türk askerinin adı artık “Mehmetçik” olarak anılacaktır.

Mehmet Çavuş, savaştan sonra memleketine döner. “Tabak” soyadını alır. 1964’te aramızdan ayrılır. Mezarı, Biga’ya bağlı Bahçeköy’dedir. (Turgut Özakman, Diriliş, sf. 137, 138, 591)

İşte, 30 Ağustos’ta Başkomutanlık Meydan Savaşı’nı kazanan Mehmetçik, Çanakkale’de silahı tutukluk yapınca kürek ve taşla düşmanın üzerine yürüyen Mehmet’tir. Ona bu gücü veren yurt sevgisidir. Onu aslan yapan da Mustafa Kemal’in askeri olmasıdır.

Adı ne olursa olsun Türk askerini Mehmetçik yapan, aralarındaki kişisel farklılıkları yok eden, onları orgeneralden ere kadar eşitleyen, hepsinin Mehmetçik olmasıdır.

Mehmetçiklerimiz var oldukça kutsal yurt toprağımız hep bağımsız yaşayacak. İşgalcileri de işbirlikçileri de bu kutsal topraktan kovmasını bilecektir. Türk Ulusu’nun Atatürk’ü ve Mehmetçik’i var. Acaba işbirlikçilerin kimi ya da neyi var?
                                                         Adil Hacıömeroğlu
                                                         30 Ağustos 2014


Yorumlar

 1. Mehmetçik hikayesini bilmiyordum..Bilgilendirmenize Saygılar...

  YanıtlaSil
 2. Yurt ve ulus sevgisi ; toplumumuzdaki bireyler arasındaki dostluk ve sevgi bağları , ordumuzdaki Mehmetçik ' lerde , özellikle de savaşta gösterir kendisini. Çanakkale' de Mustafa Kemal'in askerlerinden Mehmet Çavuşun ölçüsüz kahramanlığını ; Mehmet Çavuş'un özverisi ve kahramanlığının Türk askerine nasıl bir örnek olduğu ve askerlerimize Mehmetçik adının yakıştırılması Sn A. Haciömeoğlu'nun bu yazısında ayrıntılarıyla karşımızda.. Teşekkürler!
  ÖZGEN KARA

  YanıtlaSil
 3. İşbirlikçilerin dolarları var, takdir milletin..

  YanıtlaSil
 4. Kahramanlarımız, Mehmetçiklerimiz vardılar, hep de var olacaklar. Allah kalbimizden yurt sevgisini eksik etmesin.

  YanıtlaSil
 5. Adı ne olursa olsun Türk askerini Mehmetçik yapan, aralarındaki kişisel farklılıkları yok eden, onları orgeneralden ere kadar eşitleyen, hepsinin Mehmetçik olmasıdır. Bence işin özü burada, eşitlik olmayan yerde devlet de kalmaz

  YanıtlaSil
 6. Bilgilendirmeniz için teşekkür ederiz.
  Bigalı Mehmet Çavuş Derneği

  YanıtlaSil
 7. Unutulmaması gereken önemli bir bilgi de ordumuzun % 40 ının silahı ile birlikte firar edişi ve zaferin bu kalan kahraman birliklerimizle kazanıldığıdır. Saygılarla.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder